Vytápění pomocí krbu nebo kamen

Rozhodli jste se skoncovat se zemním plynem nebo elektrickou energií k vytápění svého domu nebo chaty? Chcete navozovat příjemnou atmosféru praskajícího ohně? Tak jste tady správně, v tomto článku se budeme detailně zabývat výběrem krbu. Zejména zmíníme parametry, na které je dobré se zaměřit, aby bylo vytápění krbem nebo kamny efektivní.

Výkon na prvním místě

Tento parametr je důležitý, protože určuje, jak výkonný krb vlastně je. Pokud zvolíte krb s nízkým výkonem nemůžete od něj čekat, že vás zahřeje v mrazech, což by každý očekával. Nicméně problém nastává i tehdy, kdy zvolíte příliš "silná" kamna, ten totiž vytopí místnost ještě dřív, než se samotné topeniště zahřeje na provozní teplotu. Běžnou reakcí je, že lidé uzavřou vzduchovou klapku a dojde k nedokonalému hoření a tvorbě sazí nebo dehtu.

Teplovzdušné krby (občasné topení)

Řadíte-li se do skupiny zákazníků, kteří chtějí krbem přitopit v opravdu chladných dnech, ideální volbou je tzv. teplovzdušný krb. Tento typ je složen z:

 • Krbové vložky,
 • Obestavby (slouží k nasání a ohřívání čerstvého vzduchu).

Princip funkčnosti je takový, že se do obestavby nasaje čerstvý vzduch, který při průchodu ohřeje od krbové vložky. Následně je opět "vypouštěn" ventilačními otvory ven do prostoru, který ohřívá. Teplovzdušné krby poskytují komfort v podobě dálkového ovládání, kterým spustíte hoření.

Teplovzdušné krby (stálé topení)

Pokud chcete topit krbem během celé sezóny, je potřeba jej dovybavit o rozvody tepla a teplovodní výměník. Rozvody je nutné instalovat do každé místnosti v domě. Díky přidanému výměníku dokáže teplovzdušný krb ohřát kromě vzduchu také vodu, která je napojena na radiátory v domě.

Kachlová kamna

Dalším typem vytápění je stavba například kachlových kamen. Kachlová kamna se skládají z:

 • Kamnové vložky,
 • Stavěného topeniště,
 • Tahového systému.

Princip je takový, že pokud zatopíte v topeništi, vytvoří se horké spaliny, které proudí tahovým systémem. Spaliny kumulují svou tepelnou energii v obezdívce kamen, ze které teplo sálá do okolí. Toto teplo má mnoho výhod, například nevysouší vzduch.

Jak často přikládat?

Pokud jsme do této chvíle topili zemním plynem nebo elektrickou energií, užívali jsme si komfortu dálkového ovladače. Pokud přejdeme na krb nebo kamna, musíme přiložit ruku k dílu a občas jít naložit do topeniště. Jenže otázka zní, jak často, abychom nemuseli chodit každou hodinu, což by nás časem přestalo bavit. Kvalitní krb nebo kamna vydrží na jedno naložení hořet alespoň 8-14 hodin, takže jej stačí naložit 2x za den, což je přijatelné.

 

(Average rating 0 on 0 rating)

Nejčtenější nové články

 • Jak na vybavení koupelen? Tipy a rady

  Vybavení koupelny není tak úplně jednoduché, jak se může zdát. Předchází tomu spousta plánování, přemýšlení o rozmístění jednotlivých kusů nábytku a samozřejmě také samotný výběr. Nachystali jsme si pro vás několik rad, díky kterým zvládnete vybavit svou koupelnu levou zadní.

  koupelnová stěna

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Dveře nejdou zavřít – co dělat teď?

  Mít své vlastní místo, kde můžete pobývat, je základem každé spořádané rodiny. Krásný a vybavený dům tvoří domov a rodina v něm sdílí různé zážitky a spoustu pozitivních emocí. Ne vždy je ale tráva zelená a a dům, který nemá žádné interiérové dveře je buďto sídlem agentů anebo jinak divný. Minimálně na záchodě je každý vděčný za své soukromí a za to, že se může zavřít a mít místnost jen pro sebe.

  nedovíravé dveře

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Domácí vířivka pro 8 osob - ideální na večírky

  Přiznejme si to - i malá vířivka je naprosto boží. Co může být lepšího, než po náročném dni skočit do vyhřáté vířivky? Co třeba skočit do vyhřáté vířivky s partou přátel? Takový luxus si může dovolit málokdo - obzvlášť, pokud chce opravdu kvalitní vířivku. V tomto článku vám dáme tip na jedny z těch nejlepších vířivek na světě. A třeba se pro ně i rozhodnete.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Viděli jste pivní set v akci? Určitě jej pořiďte!

  Pivní sety využijí jak majitelé veřejných prostor, tak i obyčejní lidé, kteří shánějí pěkné posezení na zahradu. Jsou alternativou obyčejných laviček, u kterých se dá pohodlně jíst, hrát stolní hry a nebo si jenom povídat s přáteli. O těchto a dalších důvodech budeme mluvit v tomto článku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Proč zvolit průmyslové antistatické podlahy?

  Do průmyslového provozu můžete zvolit nespočet různých podlahových materiálů. Máte na výběr z epoxidových a polyuretanových stěrek a mnohem více. Jsou ale odvětví, která vyžadují aplikaci antistatické podlahy. Pokud si nejste touto volbou ještě úplně jistí, pokračujte ve čtení a dozvíte se víc.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo / Zpracovatel: Filip Bartoš