Tepelná izolace

Základní uvedení do tématu si můžete počíst v předchozím článku o izolaci. V tomto článku se dozvíte více o tepelných izolantech. Konkrétněji o materiálech, chemického složení těchto látek a jejich vlastností.
Minerální izolační vlákna
Tepelný izolant má minimální tepelnou vodivost. Mezi nejlepší tepelné izolanty ve stavebnictví patří minerální vlny nebo vaty, jako je kamenná vlna, skelná vata a čedičová vlna. Tyto vlny se prodávají buďto v rolích nebo v deskách. Minerální vlna ve formě desek je vhodná k použití pro rovný povrch budov. Toto jsou vlastnosti minerálních vln:
- Minerální vlny jsou hydrofóbní tj. odpuzují vodu, proto je jejich využití vhodné i ve vlhkých prostorech
- Propouští vodní páru
- Slouží i jako akustický izolant
- Má odolnost vůči plísni, fungu a bakteriím
- Má požární odolnost
Skelná vata, jak již název napovídá, se vyrábí ze skla, až do míry 80 %. Tyto mikrostřepy, které jsou ve vlně obsažené se při montáži dostávají do kůže a způsobují nepříjemné svědění. Vaty jsou často známé pod jménem jejich výrobců, jako je Orsil či Rockwool.
Polystyren pro izolaci
Ve stavebnictví se používají polystyrenové desky pro tepelnou izolaci. Existuje i drcený polystyren, který slouží jako výplň např. u betonování z důvodu snížení celkové hmotnosti. Polystyren je plast, který vzniká polymerací chemické látky styrenu. Dále se extruzí (použití teploty tlaku za účelem zhuštění) vyrábí extrudovaný polystyren, který je vhodný k použití na sokl budov a také ke svislým částem atiky u plochých střech.
- propouští zvuk, není akustický izolant
- není flexibilní a láme se, je vhodné jej použít jen na naprosto rovné povrchy
- Není paropropustný a usazuje se na něm vodní pára, která může po čase změnit vlastnosti polystyrenových desek
- Jeho obecné tepelné vlastnosti jsou horší, než ty u vaty
- Má vysokou životnost
- Je levnější, než vaty
- Má vysokou pevnost, ale zároveň i lámavost a křehkost
- Je vysoce hořlavý, začíná se tavit již při teplotě 92 °C.