• Termostavby
 • Izolace

Jak se zbavit vlhkosti, která trápí většinu starších domů?

Nadměrná vlhkost zdí. To je problém, s kterým se často potýkají starší domy, protože nemají dostatečné izolační vlastnosti. Ta má za následek další významné problémy, které se začínají postupně objevovat.

Nejčastěji se jedná o horší klima, opadající omítky, rozšiřující se plísně nebo jiné problémy vyskytující se v důsledku zvýšené vlhkosti. Ta má z dlouhodobého hlediska velmi špatný vliv na jenom na kondici vašeho domu, ale také na kondici lidí, kteří takový dům nebo jiný prostor obývají.

 

Toto je jen pár významných problémů, které vás v důsledku zvýšené vlhkosti čekají:

 • zhoršený zdravotní stav lidí (onemocnění dýchacích cest)

 • vyšší obsah zemních solí, které mají za následek opadající omítky a praskající zdivo

 • větší zima

 • vyšší náklady za topení

 • snížená tržní cena nemovitosti

 

Jak zvýšenou vlhkost odstranit?

Když už vaši stavbu vlhkost zasáhne, tak vás bude nejvíce zajímat, jak se jí co nejrychleji a navždy zbavit. Je to bezesporu nepříjemná záležitost. Ale nemusíte mít strach, ve většině případů se to dá řešit a postižená místa vrátit do původní stavu. Samozřejmě platí, čím dříve zakročíte, tím lépe.

Abyste se vlhkosti navždy zbavili, tak je třeba udělat kvalitní izolace. Vlhkost totiž vzniká špatnou, starou nebo nedostatečnou izolací. A protože se vlhkost projevuje nejčastěji ve spodní části domu, tedy v místech jsou zdi v přímém kontaktu ze zemí, tak se vlhkosti bez pořádné izolace prostě nevyhnete.

Jak ještě vlhkosti předcházet?

Pravidelně kontrolujte vlhkost. Tu nejlépe zjistíte pomocí vlhkoměru, který koupíte kolem 500 Kč. Ideální vlhkost, kterou by se měla pohybovat od 45 do 60 procent. Dělejte všechno proto, abyste tuto hranici nepřesáhli. Jinak by se začali rozšiřovat plísně.

Pravidelně větrejte několikrát denně. V zimě větrejte krátce ale hlavně intenzivně. A pokud můžete, tak se snažte udělat průvan, díky kterému se vlhký vzduch rozproudí a vyžene ven.

 

Problematiku izolace více rozebíráme ZDE

(Average rating 0 on 0 rating)

Nejčtenější nové články

 • Jak na vybavení koupelen? Tipy a rady

  Vybavení koupelny není tak úplně jednoduché, jak se může zdát. Předchází tomu spousta plánování, přemýšlení o rozmístění jednotlivých kusů nábytku a samozřejmě také samotný výběr. Nachystali jsme si pro vás několik rad, díky kterým zvládnete vybavit svou koupelnu levou zadní.

  koupelnová stěna

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Dveře nejdou zavřít – co dělat teď?

  Mít své vlastní místo, kde můžete pobývat, je základem každé spořádané rodiny. Krásný a vybavený dům tvoří domov a rodina v něm sdílí různé zážitky a spoustu pozitivních emocí. Ne vždy je ale tráva zelená a a dům, který nemá žádné interiérové dveře je buďto sídlem agentů anebo jinak divný. Minimálně na záchodě je každý vděčný za své soukromí a za to, že se může zavřít a mít místnost jen pro sebe.

  nedovíravé dveře

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Domácí vířivka pro 8 osob - ideální na večírky

  Přiznejme si to - i malá vířivka je naprosto boží. Co může být lepšího, než po náročném dni skočit do vyhřáté vířivky? Co třeba skočit do vyhřáté vířivky s partou přátel? Takový luxus si může dovolit málokdo - obzvlášť, pokud chce opravdu kvalitní vířivku. V tomto článku vám dáme tip na jedny z těch nejlepších vířivek na světě. A třeba se pro ně i rozhodnete.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Viděli jste pivní set v akci? Určitě jej pořiďte!

  Pivní sety využijí jak majitelé veřejných prostor, tak i obyčejní lidé, kteří shánějí pěkné posezení na zahradu. Jsou alternativou obyčejných laviček, u kterých se dá pohodlně jíst, hrát stolní hry a nebo si jenom povídat s přáteli. O těchto a dalších důvodech budeme mluvit v tomto článku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Proč zvolit průmyslové antistatické podlahy?

  Do průmyslového provozu můžete zvolit nespočet různých podlahových materiálů. Máte na výběr z epoxidových a polyuretanových stěrek a mnohem více. Jsou ale odvětví, která vyžadují aplikaci antistatické podlahy. Pokud si nejste touto volbou ještě úplně jistí, pokračujte ve čtení a dozvíte se víc.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo / Zpracovatel: Filip Bartoš