Jakou vybrat střešní krytinu a kolik bude stát

Mnozí se před rekonstrukcí nebo stavbou nemohou rozhodnout, jakou střešní krytinu použijí pro svou novou střechu. Ono není divu, protože trh je natolik rozmanitý, že vybrat krytinu není nic jednoduchého. Jelikož střecha chrání a izoluje váš veškerý majetek před povětrnostními vlivy a samotnou stavební konstrukci před zatečením, takže bychom výběr neměli v žádném případě podcenit.

střešní krytina

Jak vybírat?

Obecně vzato, krytinu musíte vybírat na základě sklonu vaší střechy. Dalším aspektem výběru je nepřeberné množství materiálů a tvarů krytin, ze kterých si můžete vybrat. Díky takovému množství se ze střech staly designové prvky, které podstatně ovlivní celkový dojem z domu.

Materiály:

 • Pálené tašky (sklon střechy 22° - 40°)
 • Betonové tašky (sklon střechy 22°)
 • Břidlicie
 • Eternit
 • Plechové/ Asfaltové / Plastové krytiny
 • Šindel

Jakou „tašku“ si vybrat?

Výběr máte 50/50, protože buď zvolíte betonovou nebo pálenou tašku. Teď zůstává otázka, která je lepší? Bohužel na tuto otázku nelze nijak přímo odpovědět, protože vlastnosti obou tašek jsou velice podobné. Nevýhodou je, že mají vyšší hmotnost.

Výhodou pálené varianty je její barevná škálovitost a tvarovost. Tašky si obecně dobře počínají v kontextu s dlouhou životností, protože zub času je na nich poznat až po slušné řádce let. Nicméně, aby vydržela tolik co má, je nutné zabezpečit pevný podklad, tedy kvalitní krov. Pálenou střešní tašku seženete od 30 Kč bez DPH (1 m2 = 300 Kč)

U betonové varianty se toho tolik od pálené tašky neliší, platí stejná pravidla a požadavky na krov. Její výhody se projevují zejména ve tvrdších klimatických podmínkách, kde lépe snese mráz a odpudí vodu. Betonovou střešní tašku seženete od 28 Kč bez DPH (1 m2 = 280 Kč)

 Při rekonstrukci buďte opatrní!

Při výběru krytiny velmi záleží na tom, zda stavíte nový dům nebo rekonstruujete stávající střechu. Při standardní rekonstrukci se toho tolik neděje, nicméně při změně nějakých parametrů střechy už nemusí původní krytina vyhovovat. Výběr správné krytiny přizpůsobujte také:

 • složitosti střechy,
 • členitosti střechy,
 • klimatickým podmínkám v dané oblasti (zátěž sněhu).

Jak odhadnu cenu krytiny na celou střechu?

Máte-li vybranou krytinu a váháte nad tím, kolik jí budete potřebovat a kolik bude stát? Oslovte přímo výrobce, který vám velmi ochotně a hlavně zdarma vypočítá počet kusů krytiny a cenu. Když trefíte na akci, můžete ušetřit pár tisíc korun díky mimořádně slevě.

Samotné položení střechy je taky značná investice a počítá se od m2. Běžně se ceny pokrývačů pohybují v rozmezí 300 a 500 Kč/m2. Záleží také na typu krytiny.

Kvalitní krytina ušetří až 17 % tepla

V dnešní době, kdy se snažíme šetřit na každém kroku je tepelná úspora velmi výrazným aspektem. Moderní krytiny umožní ušetřit 15-17 % tepla, nesmíte ovšem při pokládání zapomenout na izolační vrstvu. Jako bonus můžete získat v případě šikmé střechy podkrovní prostor. Pro izolaci se nejčastěji používá:

 • minerální vlna,
 • polystyren,
 • ovčí vlna,
 • sláma.

 

(Average rating 0 on 0 rating)

Nejčtenější nové články

 • Jak na vybavení koupelen? Tipy a rady

  Vybavení koupelny není tak úplně jednoduché, jak se může zdát. Předchází tomu spousta plánování, přemýšlení o rozmístění jednotlivých kusů nábytku a samozřejmě také samotný výběr. Nachystali jsme si pro vás několik rad, díky kterým zvládnete vybavit svou koupelnu levou zadní.

  koupelnová stěna

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Dveře nejdou zavřít – co dělat teď?

  Mít své vlastní místo, kde můžete pobývat, je základem každé spořádané rodiny. Krásný a vybavený dům tvoří domov a rodina v něm sdílí různé zážitky a spoustu pozitivních emocí. Ne vždy je ale tráva zelená a a dům, který nemá žádné interiérové dveře je buďto sídlem agentů anebo jinak divný. Minimálně na záchodě je každý vděčný za své soukromí a za to, že se může zavřít a mít místnost jen pro sebe.

  nedovíravé dveře

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Domácí vířivka pro 8 osob - ideální na večírky

  Přiznejme si to - i malá vířivka je naprosto boží. Co může být lepšího, než po náročném dni skočit do vyhřáté vířivky? Co třeba skočit do vyhřáté vířivky s partou přátel? Takový luxus si může dovolit málokdo - obzvlášť, pokud chce opravdu kvalitní vířivku. V tomto článku vám dáme tip na jedny z těch nejlepších vířivek na světě. A třeba se pro ně i rozhodnete.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Viděli jste pivní set v akci? Určitě jej pořiďte!

  Pivní sety využijí jak majitelé veřejných prostor, tak i obyčejní lidé, kteří shánějí pěkné posezení na zahradu. Jsou alternativou obyčejných laviček, u kterých se dá pohodlně jíst, hrát stolní hry a nebo si jenom povídat s přáteli. O těchto a dalších důvodech budeme mluvit v tomto článku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Proč zvolit průmyslové antistatické podlahy?

  Do průmyslového provozu můžete zvolit nespočet různých podlahových materiálů. Máte na výběr z epoxidových a polyuretanových stěrek a mnohem více. Jsou ale odvětví, která vyžadují aplikaci antistatické podlahy. Pokud si nejste touto volbou ještě úplně jistí, pokračujte ve čtení a dozvíte se víc.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo / Zpracovatel: Filip Bartoš