Průmyslové ventilátory: Jaké jsou možnosti?

Průmyslové ventilátory jsou v dnešní době nezbytnou součástí téměř každé průmyslové haly, dílny či výrobního areálu. Existuje však několik druhů a je důležité zvolit ten správný. Přečtěte si, jaké základní druhy můžeme na trhu najít a v čem se jednotlivé typy liší. 

Co je to průmyslový ventilátor?

Průmyslový ventilátor je rotační ventilační zařízení, které pomáhá s čistotou a promícháváním velkého objemu vzduchu v průmyslových budovách vyznačujících se vysokou prašností, vlhkostí či teplotou vzduchu. Tyto prostory vyžadují vysokou sací kapacitu a zároveň poměrně nízký systémový odpor.

Jaké jsou druhy?

Na trhu jsou v dnešní době dostupné dva základní typy ventilátorů, a to ventilátory axiální a radiální. Někdy se uvádí ještě třetí semiradiální typ, který je kombinací dvou předešlých.

Axiální ventilátory

Axiální ventilátory, v některých případech nazývané také osové ventilátory se využívají především v silně znečištěných podmínkách, kde je nezbytné, aby ventilátor nasával velké množství vzduchu bez ohledu na dopravní tlak. Funguje na principu proudění vzduchu ve směru otáčení oběžného kola uvnitř zařízení. Oběžné kolo se tvarem podobá letadlové vrtuli.

Rozlišujeme tři druhy podle délky odtahu během odsávání:

 • maximální délka odtahu 3 m (týká se ventilátorů o průměru 100 mm)
 • maximální délka odtahu 5 m (pro zařízení o průměru 120 mm)
 • maximální délka odtahu 8 m (průměr ventilátorů o velikosti 150 mm)

Radiální ventilátory

Známé také pod pojmem odstředivé. Jsou nezbytné v prostředí, které při nasávání vyžaduje velký dopravní tlak. Lopatky těchto ventilátorů jsou zahnuté, což následně stáčí vzduch do jiného směru a přeměňuje tak kinetickou energii na energii tlakovou. Lopatky jsou umístěny po obvodu kola, sání probíhá ve směru otáčení ventilátoru, výtlak pak v pravém úhlu, kolmo na jeho osu.

Lopatky radiálních ventilátorů mohou mít několik různých podob, existují:

 • lopatky zahnuté dopředu (základní typ ventilátoru, je jednodušší na výrobu, cenově dostupnější, avšak méně účinný)
 • lopatky zahnuté dozadu (účinnější typ, lopatky jsou výkonnější, stačí jich menší množství na jedno zařízení, jsou však poměřně drahé)
 • radiálně zakončené lopatky

Jsou vhodné pro použití v podmínkách, kde je nutné odvádět vzduch delším potrubím, maximální délka odtahu se u radiálních ventilátorů pohybuje od 13 do 36 m.

Semiradiální ventilátory

Jak již bylo zmíněno, semiradiální ventilátor je kombinací dvou předešlých forem, někdy se můžeme setkat také s označením diagonální. Funguje na principu nasávání vzduchu ve směru rotace oběžného kola zařízení a následném výtlaku v jiném úhlu. Jelikož se ale nejedná o pravý úhel jako u radiálního typu, je tento druh úspornější co se týče prostoru.

 

(Average rating 0 on 0 rating)

Nejčtenější nové články

 • Jak na vybavení koupelen? Tipy a rady

  Vybavení koupelny není tak úplně jednoduché, jak se může zdát. Předchází tomu spousta plánování, přemýšlení o rozmístění jednotlivých kusů nábytku a samozřejmě také samotný výběr. Nachystali jsme si pro vás několik rad, díky kterým zvládnete vybavit svou koupelnu levou zadní.

  koupelnová stěna

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Dveře nejdou zavřít – co dělat teď?

  Mít své vlastní místo, kde můžete pobývat, je základem každé spořádané rodiny. Krásný a vybavený dům tvoří domov a rodina v něm sdílí různé zážitky a spoustu pozitivních emocí. Ne vždy je ale tráva zelená a a dům, který nemá žádné interiérové dveře je buďto sídlem agentů anebo jinak divný. Minimálně na záchodě je každý vděčný za své soukromí a za to, že se může zavřít a mít místnost jen pro sebe.

  nedovíravé dveře

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Domácí vířivka pro 8 osob - ideální na večírky

  Přiznejme si to - i malá vířivka je naprosto boží. Co může být lepšího, než po náročném dni skočit do vyhřáté vířivky? Co třeba skočit do vyhřáté vířivky s partou přátel? Takový luxus si může dovolit málokdo - obzvlášť, pokud chce opravdu kvalitní vířivku. V tomto článku vám dáme tip na jedny z těch nejlepších vířivek na světě. A třeba se pro ně i rozhodnete.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Viděli jste pivní set v akci? Určitě jej pořiďte!

  Pivní sety využijí jak majitelé veřejných prostor, tak i obyčejní lidé, kteří shánějí pěkné posezení na zahradu. Jsou alternativou obyčejných laviček, u kterých se dá pohodlně jíst, hrát stolní hry a nebo si jenom povídat s přáteli. O těchto a dalších důvodech budeme mluvit v tomto článku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Proč zvolit průmyslové antistatické podlahy?

  Do průmyslového provozu můžete zvolit nespočet různých podlahových materiálů. Máte na výběr z epoxidových a polyuretanových stěrek a mnohem více. Jsou ale odvětví, která vyžadují aplikaci antistatické podlahy. Pokud si nejste touto volbou ještě úplně jistí, pokračujte ve čtení a dozvíte se víc.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo / Zpracovatel: Filip Bartoš