Co jsou dveře?

Dveře jsou pohyblivý mechanismus používaný k odepření přístupu do místa, které je jimi opatřeno, nebo naopak k povolení povolaným osobám v tom, aby se do uzavřeného místa mohli dostat. Bývají jimi opatřeny například budovy, auta a pokoje. Dveře slouží jako preventivní opatření proti krádežím nebo také proti šíření požárů a uchování soukromí individuálního jedince. Větším dveřím se v češtině říká vrata.

dveře s izolačními vlastnostmi

Většina dveří obsahuje zámek, který je otevřen klíčem, bez kterého se zámek neotevře a přístup do uzavřeného prostoru je tedy povolen jen tomu člověku, který klíčem, který k tomu zámku patří, disponuje. Dále pak klika či koule, umístěná na kování, která slouží k otevření dveří

Dveře můžeme rozložit do několika kategorií.

 • Karuselové – dveře, které se otáčí kolem svého středu. Většinou jsou vyráběny ze skla. Dříve byly vybaveny tyčí, na kterou se muselo tlačit, aby se dveře pohybovaly, dnes jsou většinou pomocí senzoru automatické a s identifikací příchodu osoby se začnou samy otáčet. Bývají v místech, kde dochází většímu pohybu lidí.
 • Obyčejné – klasické dveře, kterými je vybavena většina domů. Obsahují kliku nebo kouli, rám a panty.
 • Vysouvací – dveře, které se k uvolnění průchodu musí zasunout do strany podél své vodorovné osy. Většinou tomu tak je buď do falešného pouzdra anebo do místa u zdi vedle dveří. Tyto dveře jsou většinou dvoukřídlé.
 • Lítačky – dveře, které nemají určený směr otevírání a proto je snadné je otevřít z obou stran stejným způsobem. Po jejich otevření se díky kinetické energii kývají na obě strany, dokud se nedostanou zpět do své výchozí pozice.
 • Harmonikové – dveře, které slouží jako přepážka mezi místnostmi nebo částmi místnosti. Jejich složený stav umožňuje projití, ale stav rozložený je jak vizuálně, tak průchodově nepropustný.
(Average rating 0 on 0 rating)

Nejčtenější nové články

 • Jak na vybavení koupelen? Tipy a rady

  Vybavení koupelny není tak úplně jednoduché, jak se může zdát. Předchází tomu spousta plánování, přemýšlení o rozmístění jednotlivých kusů nábytku a samozřejmě také samotný výběr. Nachystali jsme si pro vás několik rad, díky kterým zvládnete vybavit svou koupelnu levou zadní.

  koupelnová stěna

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Dveře nejdou zavřít – co dělat teď?

  Mít své vlastní místo, kde můžete pobývat, je základem každé spořádané rodiny. Krásný a vybavený dům tvoří domov a rodina v něm sdílí různé zážitky a spoustu pozitivních emocí. Ne vždy je ale tráva zelená a a dům, který nemá žádné interiérové dveře je buďto sídlem agentů anebo jinak divný. Minimálně na záchodě je každý vděčný za své soukromí a za to, že se může zavřít a mít místnost jen pro sebe.

  nedovíravé dveře

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Domácí vířivka pro 8 osob - ideální na večírky

  Přiznejme si to - i malá vířivka je naprosto boží. Co může být lepšího, než po náročném dni skočit do vyhřáté vířivky? Co třeba skočit do vyhřáté vířivky s partou přátel? Takový luxus si může dovolit málokdo - obzvlášť, pokud chce opravdu kvalitní vířivku. V tomto článku vám dáme tip na jedny z těch nejlepších vířivek na světě. A třeba se pro ně i rozhodnete.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Viděli jste pivní set v akci? Určitě jej pořiďte!

  Pivní sety využijí jak majitelé veřejných prostor, tak i obyčejní lidé, kteří shánějí pěkné posezení na zahradu. Jsou alternativou obyčejných laviček, u kterých se dá pohodlně jíst, hrát stolní hry a nebo si jenom povídat s přáteli. O těchto a dalších důvodech budeme mluvit v tomto článku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Proč zvolit průmyslové antistatické podlahy?

  Do průmyslového provozu můžete zvolit nespočet různých podlahových materiálů. Máte na výběr z epoxidových a polyuretanových stěrek a mnohem více. Jsou ale odvětví, která vyžadují aplikaci antistatické podlahy. Pokud si nejste touto volbou ještě úplně jistí, pokračujte ve čtení a dozvíte se víc.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo / Zpracovatel: Filip Bartoš