Cena dřevěných vazníků

Příhradové, nebo také dřevěné vazníky jsou jeden ze způsobů, jak zastřešit dům. Jaké jsou jejich vlastnosti a cena?

Poprvé se začaly vyrábět ve Spojených Státech Amerických, kde se také staly velmi oblíbenými. Jejich popularita se zanedlouho rozšířila i do zemí Evropy. Zhruba od 70. let se hojně využívají i na území Česka i Slovenska. Jejich rozšíření pomohla i 90. léta, kdy oblíbenost narostla ještě více.

Příhradový vazník je velmi lehká konstrukce, kterou ohraničuje horní a dolní pás. Vnitřní prostor tvoří svislé a diagonální prvky, neboli příhradovina. Ohraničení a výplň spojují styčníkové desky. Vzhled konstrukce se odvíjí od rozměrů, které je třeba překlenout. Zbytek konstrukce je pak závislý od celkového charakteru budovy. V současnosti vznikají střechy jak pro malé chatky, tak pro budovy, které mají na délku až 30 metrů. Běžná délka vazníků se ale pohybuje kolem 15 metrů. Diagonály a svislice se skládají do trojúhelníkových polí a starají se o to, aby střešní konstrukce ustála nápor pokrývacího materiálu i vnějších podmínek. Obecně rozeznáváme tři druhy ztužení. Dočasné, které působí v době montáže střechy. Ztužení vazníku, které zajišťuje, že jednotlivé části vazníku nevybočí ze své pozice a nakonec ztužení střechy, které drží pohromadě finální podobu střechy.

Konstrukce dřevených vazníků zabírá relativně hodně místa. Pokud tedy stavíte dům, ve kterém chcete podkrovní místnosti, zvolte raději klasické krovy. Konstrukce jako taková využívá menší rozměry jednotlivých prvků, což vede ke snížení hmotnosti a ceny stavby. Tato vlastnost ale snižuje celkovou stabilitu budovy. V našich podmínkách, kde se nemusíme potýkat s tornády a hurikány je ale tato konstrukce stoprocentně bezpečná. Na rozdíl od klasických krovů jsou příhradové vazníky schopny pokrýt obrovské rozměry budov. Už jsme se dozvěděli, že je možné pokrýt budovy v délce až 30 metrů. To klasické krovy nezvládají. Stejně jako v případě podkrovních prostor je problém ve složitosti konstrukce příhradových vazníků. Ta neumožňuje žádné složitější nebo atypické konstrukce střechy.

Dřevěné vazníky cena

Cena se odvíjí jak od dodavatele střešní konstrukce, tak od materiálu, který si vyberete a také od toho, kolik prostoru chcete zastřešit. Proto se na webových stránkách většinou dovíte pouze orientační ceny a detaily se poté řeší individuálně. Příklad orientačních cen můžete najít na webových stránkách služby Střechy92. V oblasti příhradových vazníků pracují se dvěma typy - sedlové střechy, kde se cena pohybuje mezi 350 - 700 Kč / 1 m2 půdorysné plochy střechy a valbové střechy, kde je rozpětí 450 - 900 Kč / 1 m2 půdorysné plochy střechy.

(Average rating 0 on 0 rating)

Nejčtenější nové články

 • Jak na vybavení koupelen? Tipy a rady

  Vybavení koupelny není tak úplně jednoduché, jak se může zdát. Předchází tomu spousta plánování, přemýšlení o rozmístění jednotlivých kusů nábytku a samozřejmě také samotný výběr. Nachystali jsme si pro vás několik rad, díky kterým zvládnete vybavit svou koupelnu levou zadní.

  koupelnová stěna

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Dveře nejdou zavřít – co dělat teď?

  Mít své vlastní místo, kde můžete pobývat, je základem každé spořádané rodiny. Krásný a vybavený dům tvoří domov a rodina v něm sdílí různé zážitky a spoustu pozitivních emocí. Ne vždy je ale tráva zelená a a dům, který nemá žádné interiérové dveře je buďto sídlem agentů anebo jinak divný. Minimálně na záchodě je každý vděčný za své soukromí a za to, že se může zavřít a mít místnost jen pro sebe.

  nedovíravé dveře

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Domácí vířivka pro 8 osob - ideální na večírky

  Přiznejme si to - i malá vířivka je naprosto boží. Co může být lepšího, než po náročném dni skočit do vyhřáté vířivky? Co třeba skočit do vyhřáté vířivky s partou přátel? Takový luxus si může dovolit málokdo - obzvlášť, pokud chce opravdu kvalitní vířivku. V tomto článku vám dáme tip na jedny z těch nejlepších vířivek na světě. A třeba se pro ně i rozhodnete.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Viděli jste pivní set v akci? Určitě jej pořiďte!

  Pivní sety využijí jak majitelé veřejných prostor, tak i obyčejní lidé, kteří shánějí pěkné posezení na zahradu. Jsou alternativou obyčejných laviček, u kterých se dá pohodlně jíst, hrát stolní hry a nebo si jenom povídat s přáteli. O těchto a dalších důvodech budeme mluvit v tomto článku.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

 • Proč zvolit průmyslové antistatické podlahy?

  Do průmyslového provozu můžete zvolit nespočet různých podlahových materiálů. Máte na výběr z epoxidových a polyuretanových stěrek a mnohem více. Jsou ale odvětví, která vyžadují aplikaci antistatické podlahy. Pokud si nejste touto volbou ještě úplně jistí, pokračujte ve čtení a dozvíte se víc.

  (Average rating 0 on 0 rating)

  Číst dál...

Zaujal Vás náš web? Máte zájem o inzerci? Napište!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dodavatel webu: Agentura Weboo / Zpracovatel: Filip Bartoš